1%

Adószám: 18703423-1-13
Elõre is köszönjük!

Számlaszámunk:
65500037-30018202-
53000008

Latest Articles

Login

Username

Password



Not a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.

Users Online

· Guests Online: 1

· Members Online: 0

· Total Members: 25
· Newest Member: szabomagda

Eszközbeszerzések támogatása

Articles Hierarchy

Az év fája 2012-ben a zselnicemeggy

Az Országos Erdészeti Egyesület által az idei évre a figyelem középpontjába emelt fafaj magyar neve a szláv eredetû zöld (zelena) szóból vezethetõ le, ami szintén a korai lombfakadásra utal. Erõsen illatos, 15-20 fehér virágból álló fürtös virágzata a mészkerülõ erdõk patak- és folyómenti részeinek dísze. A magyar nyelv ismeri még májusfaként, büdöshársként, gyöngyvirágfaként vagy apró fekete terméseire utalva vadmeggyként és kutyacseresznyeként.

 A zselnicemeggy hatalmas területen megtalálható, Eurázsia java részét felöleli. Európában a Skandináv-félsziget északi csücskéig is eljut, délen viszont az Ibériai-, Appennin- és Balkán-félszigeten ritkul. Nyugat-keleti irányban Nagy-Britanniától egészen az Amur-vidékig, Kamcsatkáig és Japán északi részéig nyúlik, érdekes módon Észak-Afrikában az Atlasz-hegységben is megjelenik, s itt éri el legmagasabb elõfordulását 2200 m tengerszint feletti magasságon. Közeli rokonai Koreában és Észak-Amerikában élnek, ez utóbbiak közé tartozik a hazánkban idegenhonos fajként terjedõ kései meggy (Padus serotina).

8-18 m magas fafaj, de kedvezõtlen termõhelyeken csak cserjeméretû marad. Feketésszürke kérge egyébként gyógyászati jelentõségû (Cortex Pruni Padi), amelynek hatóanyaga vizelethajtó, izzasztó hatású, s köszvény, reuma és szifilisz ellen is használták. Különösen a skandináv országokban kérgébõl színanyagokat vontak ki, s különbözõ vegyi anyagok hozzáadásával szürke, narancssárga vagy sötétbarna gyapjúfestékeket nyertek.

Borsó nagyságú, fényes fekete lédús termései keserédesek, július végén érnek. Bár kevésbé élvezhetõek, régészeti bizonyítékaink vannak arra nézve, hogy a kõ- és bronzkorban fogyasztották azokat. Ázsiai népek gyümölcslé és vegyes gyümölcsíz készítésére ma is alkalmazzák. Fateste sárgás- vagy vörösesfehér, közepe – az ún. gesztje – zöldesen sávozott. A faanyag meglehetõsen rugalmas, könnyen hasítható, jól polírozható és esztergályozható. Nincs akkora jelentõsége a faiparban, mint a közönséges cseresznyének, de a belsõépítészetben és csónakgyártásnál gyakran találkozunk érdekes faanyagával.

Termõhelyi igényei közül ki kell emelni a fagyokkal szembeni ellenállóképességét, a hidegtûrését, valamint a magas vízigényét. Ezeken kívül tipikus mészkerülõ faj, mindig mészmentes termõhelyi viszonyok között jelenik meg. Szereti a humuszban és tápanyagokban gazdag talajokat, lombos fafajaink közül lombalma az egyik leggyorsabban lebomló, nagymennyiségû kalciumot juttat vissza a talajba, ezáltal termõhelyét is javítja. Termõhelyi igényének megfelelõen hazánkban a síkvidékeken elsõsorban az ártereken jelenik meg, ahol jól elviseli a nagyobb termetû fafajok árnyalását. Ezen kívül ott van a láperdõkben is, ebbõl következõen mind a mozgó, mind a pangó vizet jól tolerálja. A hegy- és dombvidékeken a patakok mentén találjuk, miként a láperdõkben, itt is a mézgás éger (Alnus glutinosa) jellemzõ kísérõ fafaja.

Az év fája mozgalmat Magyarországon az Országos Erdészeti Egyesület 1996-ban indította útjára. Célja, hogy a hazai erdõk kevésbé ismert fafajait mind a szakmai, mind a nagyközönség számára bemutassa, közelebb hozza. Az adott évben az erdészeti ismeretterjesztés, az erdei iskola programok, tanulmányi versenyek és a szakmai kutatások kiemelten fogalakoznak az év fájával. Az elmúlt idõszakban mintegy 200 tanulmány és kiadvány jelent meg az év fájáról. 2012-ben az Országos Erdészeti Egyesület együttmûködik az Ökotárs Alapítvánnyal, az alapítvány által 2010-ben meghonosított Év Fája Verseny magyarországi lebonyolításában. A Csehországból indult kezdeményezéshez eddig 7 európai ország csatlakozott, hazánkban tavaly 92, a helyben élõknek valami okból fontos fát (faegyedet) neveztek a versenybe. A jelöltek közül a szakmai zsûri által kiválasztott 12 döntõs fára összesen 9871-en szavaztak. A közönségszavazás alapján az Év Fája a “Felsõmocsoládi öreg hárs” lett, a Hõs Fa címet pedig az Ötvöskónyi kastélypark hársfája kapta. A 2012. évi versenyt májusban hirdeti meg az Ökotárs Alapítvány, az evfaja.okotars.hu oldalon, az Országos Erdészeti Egyesület pedig szakmai tudásával és különdíjjal segíti a vetélkedõ sikerét.

Az év fája mozgalomról bõvebben olvashat az Országos Erdészeti Egyesület honlapján, a www.oee.hu oldalon.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)

Comments

No Comments have been Posted.

Post Comment

Please Login to Post a Comment.

Ratings

Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.
Render time: 0.02 seconds
4,817,450 unique visits