Ajánlott oldalak
Zöldtech Magazin
Tudatos Vásárló
Zöldövezet Program
Greenfo
Parlagfûmentes Magyarországért Egyesület
Vízminõség.hu
Nonprofit.hu
NIOK
Földmûvelésügyi Minisztérium
Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal
Energia Klub Környezetvédelmi Egyesület
Népegészségügyi Portál
Agrár-környezetgazdálkodási Információs Rendszer
Hulladék Munkaszövetség
Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata
Környezetvédelem Online
BeGreeny
Alternatív Energia Hírportál
Zöld Kör
Komposztálj!
Láncszem
Alternatív Energia
E-hulladék
Zöldõrség

Hõtérkép
Széltérkép
UV-térkép
Felhõkép
1%
Elõre is köszönjük!
Számlaszámunk:
65500037-30018202-
53000008
Latest Articles
· Majális a Tájháznál
· Visszaemlékezés az...
· Hetven éve hódít ...
· Mit kell tudni a sze...
Login
Users Online

Eszközbeszerzések támogatása
Kirándulás Budapesten

A Hernádi Környezetvédõ és Faluszépítõ Egyesület kirándulást szervezett Budapestre.
Busszal felmentünk Városmajorig, onnan Fogaskerekûvel a Széchenyi hegyre, majd ott elsétáltunk a Gyermekvasútig, ahol vonatoztunk Hüvösvölgyig.
Hûvösvölgyben már várt ránk a busz, és elvitt minket Máriaremetére a Ketytemplomhoz.
Onnan pedig a Hidegkuti úton lévõ Gyertyás vendéglõhöz, ahol megebédeltünk.
A fogaskerekû vasútat 1871-ben nyitották meg, mely azóta szállítja az utasokat Városmajortól a mostani nevén Széchényi hegyre. 2883 m hosszú szakaszon. Mely annak idején legnagyobb részben fák között ment. A színtkülönbség 264 m. Ma már az ablakból házakat látni, az évek során nagyon beépült.
Régen az uttörõ vasúttal kötötték össze, ma Gyermekvasútnak hívják.
A gyermekvasút építése 1948-ban kezdõdõtt. A vasútat önkéntesek és egyetemisták építették. A mai napig gyermekek a forgalmisták, kalaúzok.
Nagyon szép erdõs részen megy végig. Közben le lehet szállni is és késõbbi vonattal tovább menni pl. a János-hegyre, ahol most Erzsébet kilátónak hívják az addig Jánoshegyi kilátót. De Csillebércre is lehet menni, meg több megállója is van. 50 percet lehet rajta utazni, végállomástól-végállomásig.
Széchenyi hegyról indul és Hövösvölgyben van a végállomás. Az évek során az útvonal mellett sok változás van, mert nagyon sok ház épült. 11,7 km hosszú és a végállomás elõtt van egy hosszabb alagút is, mely még élvezetesebbé teszi az utat.
Máriaremetén csak nekünk 46-nak kinyitották a templomot is, és László atya rövid tájékoztatást is adott a Ketytemplomról, ami mára már zarándokhellyé vált. 1899-ben építették a mai formájában és még az eredeti festett olomkristály ablakok díszítik. A padsorok Sissi királyné ajándéka volt, ami még mindig diszíti a templomot. Nagy terület van hozzá, ami tele van fákkal, és minden évben valami újat alkotnak a területen. Van szabadtéri oltár is, ahol jó idõben szabadtéri miséket is tartanak, vagy rendezvényeket. Nagy búcsújáró hely.
A templom semmit nem vesztett szépségébõl, mert nekem kislánykoromból vannak emlékeim a templomról és a templomkertrõl. Annak idején voltak bodék is, ahol kegytárgyakat árultak. Azok már sajnos nincsenek, de építettek helyette mást. Más funkcióval, de jó idõben sok idõt el lehet tölteni a templomkertben. Van látnivaló bõven.
Sõt már a kisgyerekekre is gondoltak, mert játszótér is van.
„Szûz Máriát dicsérni, hívek, jöjjetek!
Remetei kegyhelyen hálát zengjetek!
Amennyi szép virág van nyíló tavaszkor,
Annyiszor légy dicsérve Anyánk, mindenkor.”
A Gyertyás vendéglõ egy kis 50 személyes vendéglõ, ahol nagyon finoman fõznek és ugyan nem sok alkalmazottja van, de udvarias gyors kiszolgálásban volt részünk.
Elmondhatom, aki ott volt, nagyon jól érezte magát!