A Föld napja

Ebben az évben sem sikerült programot szervezni április 22-re a „Föld Napjára” emlékezve, mivel a természet közbeszólt. De hogy ne feledjük ezt a napot, így legalább a honlapunkon keresztül emlékezünk meg erről a jeles napról.

 

„Ez a Föld nem a miénk, hanem csak az unokáinktól kaptuk kölcsön!”  

 

Ezt sose felejtse senki, és vigyázzunk, hogy minél tovább megmaradjon.

 

 

 

Egy kis emlékeztető, hogy mikortól ünnepeljük a Földet.

„Az ötletet John McConnell vetette fel 1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban. A Föld napját első ízben 1970. március 21-én tartották, ami az északi féltekén a tavasz első napja.
Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató 22-én mozgalmat indított a Föld védelmében, és megalapította az Earth Day Network-ot (=Föld Napja Hálózat). Azóta az alternatív energiaforrások kutatója és szakértője lett. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, ma pedig szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom. Ezernél több szervezet vesz részt benne.

 

A következő jelentős esemény a Föld Napja Nemzetközi Hírközpont megalakulása volt 1989-ben Kaliforniában, ettől kezdve havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját az egész világon.
2013-ban, 2014-ben, 2015-ben, 2018-ban és 2019-ben a Google egy-egy animált logóval emlékeztetett a Föld Napjára, amihez 2018-ban egy animált videóüzenet is tartozott, amin Jane Goodall beszél. 2018 kiemelt témája a „műanyagmentes világ” volt.”

 

Kapcsolódó oldal: Balaton-felvidéki Nemzeti Park

1%

Visszaemlékezés az elmúlt 20 évre. (2000.12.29.-2020.12.29.)

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesületet lakossági kezdeményezésre Károlyi Mihály alapította.

2004 óta én, Nagy László Sándorné vagyok a vezetője. Az évforduló alkalmából megpróbálom összefoglalni, mivel is foglalkoztunk az elmúlt 20 évben.

 

 

Egy kép 2009-ből: virágültetés a falutáblánál...

 

 

A teljes cikk itt olvasható: Visszaemlékezés az elmúlt 20 évre. (2000.12.29.-2020.12.29.)

Karácsony 2020

Tulipánból festék, használt farmerből hangszigetelés készül

Gondoltad volna?

Használt farmerből hangszigetelés és lebomló ruhák: holland cégek járnak az élen abban, hogy bebizonyítsák, ami másnak hulladék és ezzel járó költség, az valójában nyersanyag és még bevételt is hozhat.

 


 

Rengeteg szó esik a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás hatékonyságának a javításáról, ám önmagában nem elég erre fókuszálni, egyre több szakértő hangsúlyozza, hogy a körforgásos gazdaság a cél. Ennek lényege, hogy elszakadjunk magától az alapanyaghasználattól (de legalábbis a lehető legkevesebbre csökkentsük), és gyártsunk minél hosszabb élettartamú, könnyen javítható és felújítható termékeket. Ez azonban újfajta társadalmi és gazdasági megközelítést is kíván.

 

 

A cikk folytatása a Humusz.hu oldalon olvasható >>

 


Kupakokkal fizetnek a szarkák az ételautómatánál

Gondoltad volna?

Ételadagolót épített egy robotfejlesztő szakember szarkáknak. A gép magokat és száraz tápot ad, ha a madarak egy kupakot helyeznek a megfelelő nyílásba.

 
Hans Forsberg a saját udvarában állította fel az automatát, és maga tanította be az állatokat annak használatára. 

Az ötletet az adta, amikor megfigyelte, hogy a kertben lakó szarkák a kültéri lámpák zárját próbálják kinyitni. Az állatok a gyertyákat akarták megszerezni, mert a varjúfélékhez hasonlóan szeretnek lopkodni. Forsberg arra gondolt, hogy munkára fogja az intelligens madarakat.

 

 

 

A cikk folytatása a Humusz.hu oldalon >>

Újra jön a betétdíjas üvegvisszaváltási rendszer

A betétdíjas üvegvisszaváltási rendszer bevezetésének lehetőségéről szóló kutatás eredménye szerint a megkérdezettek jelentős része a visszaváltó automaták elhelyezését támogatja, melyeket elsősorban nagyáruházakban látnának szívesen – hangzott el hétfőn a veszprémi Pannon Egyetemen a kutatás eredményeit bemutató rendezvényen.

 


 

Tovább a cikkre >>

Szavazz a kedvenc fádra!

 Az idei évben 38 fát neveztek az Év Fája versenybe az ország különböző pontjairól. A zsűri 10 fát juttatott a döntőbe, ahol a te szavazatoddal megnyerheti a 2020-as Év Fája címet, és indulhat februárban az Európai Év Fája versenyen.

A voksolás 2020.07.01-től 2020.10.01-ig tart, de előtte egy héttel titkos lesz, így izgalmasabbá téve a verseny hajráját.
Az eredményhirdetés 2020. október közepén egy díjátadó keretében valósul meg.

 

Tovább a 2020 | Az Év Fája oldalra >>

Mi legyen 2021 év madara? - lakossági szavazás

hírek

A 2020. július 27. 12 óráig tartó internetes szavazás lezárultával a legtöbb voksot kapott faj elnyeri a 2021 év madara címet. Az MME ez alapján indítja el a jövő évi kampány előkészítését.

 

2021 év madara szavazás fajai (balról jobbra): cigánycsuk, kis őrgébics, sordély

(grafikák: Kókay Szabolcs)

 

 

Tovább Az év madara szavazáshoz >>

Veszélyeshulladék-gyűjtés

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület értesíti a lakosságot, hogy a kialakult helyzetre tekintettel az április 18-ra tervezett veszélyeshulladék-gyűjtés egyenlőre elmarad! Időben fogjuk értesíteni a lakosságot, hogy mikor lesz megtartva.
Köszönjük előre is megértésüket! 

 

Nagy László Sándorné elnök

 

 

-

Veszélyeshulladék-gyűjtés

egyéb rendezvények

A Hernádi Környezetvédő és Faluszépítő Egyesület 14 éve alatt sok veszélyes hulladékot gyűjtött össze. Ebben az évben már második alkalommal sikerült sikeresen lebonyolítanunk a gyűjtést. A mostani gyűjtésért kapott összeget az iskola javára ajánljuk fel.

 

 Bölcsen rendelé az úr
amikor kőbe vésette a törvényeket
a kövek persze elföldelhetők
mint bármely más veszélyes hulladék
de a köveknek nincs felezőidejük
elég egy ítéletidő
isten ments egy földindulás
a kövek bármikor felszínre kerülhetnek
és akkor bizony mondom néktek
kő kövön nem marad.
                              Kányádi Sándor

 

Nagy örömömre szolgált, hogy a lakosság nem hagyott cserben most sem. Péntek lévén nem hittem, hogy ennyi veszélyes hulladék összegyűlhet. Sikerült 3 tranzit autót megpakolni.
Köszönöm a fiamnak, hogy kölcsönadta az autóját, utánfutóját, a férjemnek és Tukodi Lászlónak, hogy segítettek a lakosság kérését is teljesíteni, és aki kérte, onnan elhozták a veszélyes hulladékot.

"Válasszunk bármilyen úti célt, ne felejtsük el soha, hogy ne hozzunk magunkkal mást, csak fotókat, és ne hagyjunk ott mást, csak a lábunk nyomát." 

Simon G. Dures

Az év fája: sajmeggy

A sajmeggyet nem tartják különösebben számon természetvédelmi, erdészeti, vagy erdei haszonvétel szempontjából, pedig mindhárom területen fontos szerepet tölt be. A fa termése sok madár-, rovar- és emlősfaj kedvelt tápláléka, így az erdei ökoszisztémában is jelentősége van, írja Bojtos Ferenc a csemete.com oldalon.

 

 

A sajmeggy vagy pipaszármeggy (Prunus mahaleb) a rózsafélék családjába tartozó növényfaj, amelyet török meggynek, szagos meggynek és mahaleb meggynek is neveznek. A latin fajnév (mahaleb) arab eredetű, jelentése: édes illatú, ami virágainak illatára utal.

 

A fajjal általában elegyfaként találkozhatunk, nem önálló erdőalkotó, ám a magyarországi középhegységekben viszonylag elterjedt. A napos, sziklás tetők és oldalak jellemző növénye, főként az alsó lombkoronaszint alkotója. Ahol a fényre törhet, ott ritkán a 10 m-es magasságot is elérheti.

 

Folytatás >>

   


Generálási idő: 0.02 másodperc
3,307,434 egyedi látogató